Máj (by F.A.Brabec)

Autor: Andrea Kuricova | 22.10.2008 o 10:00 | Karma článku: 5,14 | Prečítané:  1326x

Cecok sem - cecok tam.

Tušila som, na čo sa chystám. Vlastne preto som na film Máj aj šla. Filmové osvieženie atypického formátu  na motíve básne K.H. Máchu. Lyrika, takmer mýtické výjavy, úryvky veršov pretkávané pohľadmi na malebné české kraje, prvky ľahkej erotiky, motív nenaplnenej romantickej lásky, k hriechu zvádzajúce telo mladého hrdinu.. - to všetko, spolu so spomienkami na Kytice, boli dôvody, ktoré ma po zhliadnutí traileru presvedčili o tom, že túto snímku chcem určite vidieť.

Hlavná hrdinka pôsobí tak trochu bezprizorne už odzačiatku. Odhaliť na nej iné črty okrem tej, že si telesné potešenie neodoprie bez ohľadu na to, kto jej ho poskytuje, nám jednoducho nie je umožnené. Krásna Jarmila v priebehu filmu vystrieda len dve "tváre" - priťúpli úsmev (rovnaký uplatňuje pri prejave sympatií aj pri sexuálnych scénach) a "zamyslený pohľad do neznáma" (to je vtedy, keď vťahuje líca, aby vynikli lícne kosti). Ináč jej postava postráda akúkoľvek hĺbku.  Zámer angažovania tejto neherečky bol zrejmý, a ten sa poctivo dodržuje až do konca - počas filmu budete mať naozaj veľa krát možnosť potešiť sa pohľadom na jej prsia (prsia v dekolte, prsia z profilu pri mesačnom svite, trasúce sa prsia, prsia v leže...), úzky driek, pevný zadok, hladké stehná a poodhalené lono (to najintímnejšie zostane našťastie zakryté), niekedy dokonca v odevoch, ktoré by ste za súdobé určite neoznačili.  Ale pohľad objektívne stojí za to.

Vilémovi (čoby jej mladému milencovi) sa aspoň snaha uprieť nedá. Ešteže má aspoň ten hrubší hlas (ak sa teda dabuje sám), ináč mu netipujem viac ako trinásť rokov. Najťažšie sa mi naňho pozeralo, keď ho viedli na popravisko. Viac ako štíhle chlapča, posadené chúďa do roly, ktorá nijako nekorešponduje s jeho detskosťou... Nemyslím to nijako pejoratívne voči žiadnej zo strán, ale miestami mi skôr pripomínal Nelu Pociskovú (šikovnú to mladučkú slovenskú herečku) v gatiach ako divokého zbojníka a zvodcu... Papierovo síce môžu byť hlavní hrdinovia rovnako starí, ale biológia nepustí - chalani (žiaľ?) dospievajú viditeľne neskôr...
Ak si teda chlapi na postavu Jarmily mohli aplikovať nejaké tie hrejivé pocity, ženy túto možnosť v opačnom garde nemali (pokiaľ samozrejme nie sú tak trošku pedofilky, resp. neoplývajú silným citom materinským). Treba však oceniť prejav tohto opäť neherca, ktorý bol o poznanie lepší ako partnerkin. Akurát by som možno nabudúce doporučila nepodceňovať prípravu jazdy na koni, aby potom divák netrpel obavami, kedy sa zošmykne.   

K postave Schiffnera, Jarmilinho "oficiálneho partnera" a súčasne Vilémovho otca fakt neviem čo by som... Juraj Kukura je proste taký ako vždy. Či pri hraní inej postavy, alebo pri rozhovore v televíznej relácii... Neprekvapil.

Vatu, ktorej bolo okolo pomerne jednoduchého milostného trojuholníka habadej, sa filmári snažili vyplniť, ako sa dalo. Vyznieva to strašne cynicky, ale tuším sa pri pozeraní tomuto pocitu nikto nevyhne. V najlepšom prípade nám zaznievali Máchove verše recitované J.Třískom (čoby Katom), v tom horšom nás prekvapili scény typu meteorit (či čo to bolo) znenazdajky padnutý do rybníka. Celkovo sa dosť často triasla zem, blýskalo sa, hrmelo a neustále čosi vialo vo vetre.
Dojmy radikálne vylepšuje postava Kata (J.Tříska), ktorého pestrosť výrazu vás doslova presvedčí o tom, aby ste sa tešili na vlastné vrásky a tiež svojský prejav miestneho farára, stvárneného Vladimírom Javorským. 

Ako to teda uzavrieť? V prvom rade je úžasné, že v Čechách sa točia aj filmy inšpirované literárnymi dielami. Výborná bola podľa očakávania kamera, obzvlášť presvedčivé boli hlavne tzv. letecké pohľady. Skvelým ťahom bolo podľa mňa aj vsunutie klipu (ak sa tak dá povedať), ktorý za akčnej hudby Support Lesbiens oživuje chaotické a strašidelné Vilémove vidiny o smrti, ktorými trpí počas svojho väznenia.  Odvážne stavenie na elektronicko-gitarovú hudbu tejto skupiny celkovo hodnotím ako jedno veľké pozitívum, ktoré celú snímku posunulo do exkluzívnejších domén.
Ale ak bol ten hlavný hrdina aspoň o trochu mužnejší (možno by stačil len starší), tak by som možno film hodnotila o čosi pozitívnejšie - tak ako väčšina heterosexuálnych mužov, ktorým  snímku vrelo odporúčam.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?