(I) Revolutionary Road

Autor: Andrea Kuricova | 5.2.2009 o 14:05 | Karma článku: 4,26 | Prečítané:  1399x

Nie, toto nie je ten správny film na svätého Valentína... Pomerne realistický dôkaz toho, že tie najskutočnejšie každodenné ľudské strachy nevyvoláva ani streľba guliek, výbuchy bômb či teroristické útoky. Niekedy sme to práve my a ten, ktorý nám je najbližší, čo v nás dennodenne spúšťa tie najrozmanitejšie emócie a spôsobuje skutočné životné drámy.

Oficiálny plagát k filmuOficiálny plagát k filmuhttp://www.revolutionaryroadmovie.com/


Pokiaľ sa zamýšľate nad filmom, na ktorý by ste zobrali svoj čerstvý objav alebo nedajbože snúbenca či snúbenicu, s ktorou práve riešite svadobné prípravy, výber tohto titulu sa vám nemusí vyplatiť. Jeho zhliadnutie naopak odporúčam všetkým dostatočne otrlým a manželským párom, ktorí už spolu čo-to úspešne prekonali, prípadne tým, ktorí z akéhokoľvek dôvodu postrádajú neurotické stavy a depresiu. A v neposlednom rade tým, ktorí vedia oceniť hĺbkovú a pritom neprekvasenú drámu zachytávajúcu štádia vývoja vzťahu manželského páru z amerického predmestia.

Nezľaknite sa, že vo vás realistickosť scén občas spustí otázku, či náhodou nesmerujete k rovnakému „cieľu". Je to dôsledok umne naservírovaných situácií, ktoré v menších či väčších obmenách pozná takmer každý a výledok vynikajúcich výkonov - pomerne civilné ale stále silne dramatické herecké umenie hlavných predstaviteľov (Kate Winslet, Leonardo DiCaprio) a vedľajších postáv (Michael Shannon, Kathy Bates, David Harbour,Kathryn Hahn), ktoré absolútne vierohodne mapuje emócie a stavy, ktorými obaja manželia prechádzajú. Presne budete rozumieť tomu, čo si postupne na plné ústa vykričia a bude sa cítiť rovnako stiesnene ako oni, keď budete pozorovať ich trápenie.

Je to film o tom, že tie najväčšie ľudské drámy niekedy nemusí spôsobovať práve vojnový stav, ale často je to úplne iné pole, zdanlivo nehodné toľkej pozornosti, no niekedy rovnako bojové, ktoré je pre nás celoživotnou každennou výzvou - manželstvo. Prerod romantickej a bláznivej lásky do takmer obchodného vzťahu čeliacemu dennodennému stereotypu, hľadanie svojho miesta v novej dvojbunkovej jednotke, tak aby predstavovala v konkurencii ďalších dokonalých párov čo najreprezentatívnejšiu vzorku.

Film o manželstve, o nesplnených túžbach, o otázke, kedy sa kompromis mení na sebaobetu a čo to v praxi znamená, ak žijete v päťdesiatych rokoch ako vydatá žena s dvoma deťmi v „lovely" domčeku na americkom predmestí. Na to, čo ste kedy chceli, sa postupne pozabúdalo v spleti starostlivosti o deti, o manžela, medzi kuchynskými hrncami a vešiakom na bielizeň... Od iných, rovnako úžasných párov, vás delí dostatočne veľký krásne udržiavany zelený trávnik a spája pravidelné stretávanie v inom, rovnako utešenom domčeku, kde sa vzájomnými úsmevmi, v krásnych plisovaných šatách snažíte navzájom presvedečiť o tom, že toto je to pravé. A tak sa, po tom, čo manžela a deti vypravíte a splníte všetky body starostlivosti o domácnosť, prechádzate v naškrobených šatách po útrobách domu, o ktorom si nie ste istá, či ste zaň vďačná, alebo ho nenávidíte.

Manžel na tom nie je o nič lepšie. Dennodenne zažíva spolu s ďalšími stovkami chlapov s rovnakým osudom ten istý rituál cesty do práce a následného osemhodinového sedenia v office, kde to naňho zo všetkých rohov kričí aký je neschopný a hlúpy, ak je toto skutočne tým, čo ho živí. Má ale ženu, dve deti a dom. Niekedy si nie je istý, či je zaň vďačný, alebo ho nenávidí... Niet divu, že si musí nájsť cestu, ako z tohto ubíjajúceho pekla von. Aspoň na chvíľku.

Vyslobodením z frustrácie zo života, aký vlastne nikdy nechceli, sa pre Franka a April (Leonardo, Kate) javí šialený nápad presťahovať sa do Paríža. Mesta, ktoré sa spája so vzrušujúcim pulzujúcim životom, s niečim bohémskym, kdebudú znovu slobodne dýchať a aspoň na chvíľku si vymenia roly. Toto náhle rozhodnutie s pobavením chrstnú do očí všetkým, ktorí s nimi dovtedy intenzívne hrali hru na „ideál". Po dlhej dobe opäť začínajú mať pocit, že sú výnimoční, iní a.. že žijú. Životné náhody však zvyknú našimi zámermi pekne zamávať a inak tomu nebude ani v tomto prípade. So svojimi strachmi a démonmi sa budú musieť popasovať bez barličky v podobe Paríža, len za pomoci samých seba a toho, čo im zo vzájomných citov zostalo.Ponaučenie?
Najväčšími hrdinami sú tí, ktorí manželstvo prežijú a nezabijú sa.
Neverte ničomu, čo vyzerá ideálne.
A vážte si možnosť antikoncepcie - takto je oveľa pravdepodobnejšie, že založenie rodiny bude niečo, čo skutočne chcete.


Réžia: Sam Mendes (inak skutočný manžel Kate Wislet)
Scenár: Justin Haythe

 

p.s. Kate je sexi až strach.

 

http://www.revolutionaryroadmovie.com/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?