Par nepresnosti. Velka Britania nezrusila vizovu povinnost od konca roka 2003 ale od 1.5.2004. A zaciatok odlivovej vlny je tento datum a nie rok 2000.Do 1.1.2004 Slovensko potrebovalo aj turisticke viza, co bolo pre ludi zo stredneho a vychodneho Slovenska stratenych par dni.A bolo dost takych, ktorych imigracni uradnici na hraniciach nepustili.Takze len turisti, au-pairs a dobrovolnici do maja 2004 a to ziadna vlna nebola.
ale podľa oficiálnych údajov sa víza naozaj zrušili koncom roka 2003 (tuším 10. december je ten presný dátum.) Fakt, že to automaticky neznamenalo povolenie na prácu, tu nehrá veľkú rolu. Praktický život bol totiž iný - mohlo sa tam jednoducho cestovať a to ľudia využívali - aj tí, ktorí tam šli so zámerom pracovať). Čo sa týka odlivovej vlny, pracovala som so štatistickými údajmi a tam sa najvýraznejšie prejavil práve rok 2000.
Mozno sa koncom roka 2003 podpisala zmluva, ale zacala platit 1.5.2004, tak isto ako skonci 1.5 2011,teda 7 rocne obdobie ked si niektore staty unie vymohli odklad, ale UK s tym ze sa treba registrovat na Home Office az kym nema pracovnik odpracovany 1 rok.To viem presne lebo som hned 3. maja siel do Londyna.A co sa tyka tej vlny tak najviac ludi islo do UK prave od maja 2004.Co to boli za statistiky,ja som to videl z praxe,lebo som tam robil aj pred r 2004.
verim tomu, že si okolo seba mohol mať pocit, že najviac ľudí tam prišlo práve v tom 2004-tom, ale celkové štatistiky fakt hovoria niečo iné a ja som sa držala tých. Pekný deň.
podla statistiky imigracnych uradov,najvyraznejsi priliv slovenskych obcanov bol v roku 2000(prilev obyvatelov ciganskej narodnosti a zneuzitie azyloveho systemu Velkej Britanie) - na zaklade tohto udaju bola na Slovnsko uvalena vizova povinnost,ktora bola zrusena vstupam a prijatim Slovenska do Europskej unie 1.5.2004
som mal au-pair viza vydane v pristave Dover, datovane 16.2.1996... v tom obdobi to bola jedna z dvoch najviac pouzivanych oficialnych ciest (druha boli studentske viza) ako sa dostat do UK pracovat ... jazdili tam plne autobusy sloveniek a slovakov...pri cene spiatocneho listka na bus 5000 SK, kedze letenku ste pod 10 000 SK malokedy zohnali, to bolo "super" ...Preto si myslim ze zaciatok pracovnej migracie bol uz v rokoch 90tych, ihned po uvolneni hranic, ale to je len taky maly detail ... praca a zivot v cudzom prostredi je len plus pre mladych ludi a pre ludi celkovo...zistia a odhalia nove moznosti ci uz v sebe alebo v spolocnosti...ak su sikovni tak ich dokazu aj vyuzit , ci uz vo svoj prospech alebo v prospech spolocnosti v ktorej ziju.
clanok je v globale dobry, trochu mi chyba vacsi zaber, kedze Slovaci robia aj v inych castiach UK...ale "u mne dobry" :-)
Dosť jednostranne ladeny clanok.Dalej ako do Londyna si sa nedostala?A nenasla ani jednu dievcinu co sa z "cistej lasky" vydala za domorodca alebo ineho emigranta?Ziadne nazory obycajnych robotnikov alebo samopodnikatelov...nikto zijuci v malom mestecku ci dedine...nikto s detmi?
a väčšina ľudí smeruje práve tam. Preto som mapovala len londýnsku komunitu Slovákov, približne tridsiatnikov. To je generácia, ktorá ma oslovila najviac - sú to ľudia ešte nie úplne usadení, ale takí, ktorí už vlastne nevedia, kde si ten domov vybudovať. To ma na tom pútalo. Príbeh zaľúbenej Slovenky by bol určite emocionálnejší, ale nebolo to to, čo ma zaujímalo..
Z Londyna sa da lahko dostat na Slovensko,Londym s predmestiami ma 14-15 milionov obyvatelov co je 1/4 celej UK,takze pracovny trh. Mnoho Slovakov si tam uz po 2-3 rokov kupili domy na hypoteky,to je doba kedy sa cudzinec natolko zlepsi v jazyku ze moze robit i na lepsich poziciach.
Tak to si si mohla usetrit cas.Ti ludia s ktorymi si sa bavila zostanu v UK dovtedy kym budu peniaze.Vela sa ich skusilo vratit uz pred krizou ale po prvej vyplate na SVK sa vratili spat. Odchadzaju iba ti co prisli o robotu a nemaju narok na podporu...cest vynimkam.A hranica je asi niekde 4-5 rokov.Potom to uz ide velmiiiiiiiiiii tazko vratit sa.To uz vlastne zas odchadzas...a vies ,ze z minimalne ekonomickeho hladiska do horsieho.
nahodou je to perfektny clanok, v ktorom som sa aj ja spoznal. Tiez som v Irsku uz 4 roky a domov sa neponahlam. Predsalen sa eura lepsie setria aspon pre mna v zahranici, aj zivot je to jednoduchsi a plnohodntejsi.
zaujimave citanicko... za par dni cestujem na sk na dovolenku po viac ako 5 rokoch v Melbourne ... ktovie, ako by vyzeral nejaky podobny prieskum tu :)
Andrejka,
Ďakujem :)